Hanka Koutná moderátorka

Příběh jedné rakoviny

Příběh, který Vám chci vyprávět, je nedílnou součástí mého života. Tím, jak začal, probíhal a skončil, změnil můj pohled na život jako takový i mě samotnou. Není to však jen můj příběh. Je hlavně Ivanky a mé rodiny…

Pamatuji si to jako dneska, seděla jsem v tramvaji, když mi Ivanka zavolala. Váhala a těžko hledala slova. „Něco mi našli,“ ozvalo se z telefonu. Hrklo ve mně. „Ale prý nic vážného, uvidíme,“ dodala. Oddychla jsem si. „To bude dobré,“ řekla jsem si v duchu a dál pozorovala Malostranské náměstí. Jiná varianta nepřicházela v úvahu. Od přírody věřím ve šťastné konce. Přiznávám, zpočátku jsem rakovinu podcenila. Ani ve snu mě nenapadlo, že se na první pohled řešitelná diagnóza může změnit ve fatální cestu peklem k nebeské bráně.

Ivance bylo 58 let, když jí byla zcela náhodně diagnostikována rakovina prsu. Pár měsíců po nálezu podstoupila operaci, chemoterapii i ozařování. Až teď s odstupem času mi dochází, jak statečná byla a snažím si představit, kolik síly musela vynaložit, aby během své první chemoterapie chodila do práce, starala se o domácnost a těšila se, až přijedou vnoučata. Jako by se nic nedělo. Byla taková, plná života a energie. Všechno se zdálo být na dobré cestě. Výsledky testů nahrávaly optimistickému přístupu nás všech. Po roce však přišla první recidiva a následoval rok jako přes kopírák. Další operace, další chemoterapie. Ivanka je zvládla se stejnou elegancí jako ty první.

Musím přiznat, že další měsíce mi splývají. Přišly další operace, další chemoterapie. Naděje střídala bezmoc podle toho, jak přicházely výsledky jednotlivých testů a procesy léčby. Dobře si pamatuji říjen 2011. Tenkrát jsem navštívila ordinaci Mudr. Miroslavy Skovajsové, se kterou jsem se seznámila na jedné akci. Nabídla mi, že se postará o mou prevenci a probere se mnou Ivančin případ. Až ona mi otevřela oči, když mi vysvětlila její skutečný stav a prorokovala, že se nedožije příštích Vánoc. Přestože tento okamžik považuji za nejtěžší v životě, jsem paní doktorce moc vděčná. Díky ní jsem pochopila, že Ivanka pomalu odchází tam, kam se nikomu z nás nechce a příštích devět měsíců nepromarnila ani minutu. S velkou úctou bych ráda projevila obdiv její profesionalitě. Každé její slovo se časem naplnilo. Bohužel.

Ty další měsíce…co napsat…je velmi těžké vidět odcházet někoho tak blízkého tak bolestivým způsobem. Někoho, kdo vám dal život a vy mu ho dát nemůžete. Někoho, kdo se obětoval druhým, nikomu neublížil, byl poctivý, pracovitý a bavil lidi kolem sebe. Je smutné vidět v přímém přenosu, že krása je skutečně pomíjivá a stejně tak naše paměť i mysl. Je dojemné vidět svého tátu obětovat každou minutu každodenní náročné péči o svou lásku, která mu mizí pod rukama; mluvit s ním coby člověkem svědomitě dodržujícím všechny zákony o marihuaně, která by snad pomohla utišit Ivančinu velkou bolest… vidět svou už tak životem zkoušenou babičku přicházet o své dítě…… Je nesmírně těžké vidět rakovinu na vlastní oči

Ivanka zemřela 7.7.2012 ve svých 62 letech po 8 náročných operacích a 4 neúspěšných chemoterapiích. Odešla doma v kruhu nás všech, kteří ji budeme navždy milovat. Ivanka je…byla moje maminka.

Ráda bych poděkovala všem, kteří bojovali o maminčin život, později o každý další „obyčejný den“. Děkuji všem, kteří v nejtěžších měsících mého života stáli při mně a mé rodině. Velký dík občanskému sdružení Mostu k domovu za podporu a odbornou pomoc při plnění maminčina posledního přání zůstat do poslední minuty doma. Fakt, že jsme ho mohli společně naplnit, přináší do mého života klid. Velký dík celé své rodině a nepopsatelný obdiv tátovi za to, co pro mámu udělal. To by dokázal málokdo. Velký dík svým přátelům. Věděla jsem, jakou cenu má přátelství, ale netušila, jaký může mít rozměr.

 

 

ŽENA COBY OHROŽENÝ DRUH

Nejen skvělé ženy, ale ženy obecně patří mezi ohrožené druhy. Zdá se to být neuvěřitelné, ale každých pět hodin zemře V České republice na následky rakoviny prsu jedna z nás. Velká část by nemusela. KAŽDÁ ŽENA VE VĚKU 40+ ČI ZATÍŽENÁ RODINNOU ANAMNÉZOU BY MĚLA PRAVIDELNĚ PODSTUPOVAT SCREENING. Chraňme ženy kolem sebe. Chraňme samy sebe.

Bezplatná linka Mamma Help: 800 180 880
Seznam screeningových center na www.mamo.cz
Specializované pracoviště pro diagnostiku a léčbu zhoubných i nezhoubných nemocí prsu na www.buprague.cz

Patříte-li do uvedené rizikové skupiny, (ne)přemýšlejte a objednejte se. Ne za týden, ne zítra, ale dnes. Vyšetření nebolí a trvá několik minut. To, co může přijít v případě, že před ním zavřete oči, trvá věčnost a bolí nepopsatelně. Nejen ty, kteří s nemocí bojují, ale všechny, kteří ji s nimi sdílejí.

VĚŘÍM
vyprávění příběhů. Rakovina ještě není věcí veřejnou,  jak by měla a mohla být, ale každý podobný příběh vyprávěný nahlas ji posouvá dál od těch, kteří jsou v ohrožení. Vyprávějte své příběhy. Je to jeden z mála způsobů, jak lze s rakovinou bojovat,  www.poslipribeh.cz.

Děkuji, že jste naslouchali mému příběhu a upřímně HODNĚ ZDRAVÍ VŠEM,

Hanka

Kontakt

Přímý kontakt

Hanka Koutna
Tel.: 602 611 170
E-mail: moderatorka@hankakoutna.cz


Facebook

Poslat zprávu

Povinné údaje *


Partneři